خدمات Voip 

خدمات Voip به عنوان یک تکنولوژی نوظهور و بسیار کارآمد در حوزه خدمات شبکه ، امروزه جایگزین سیستم سانترال قدیمی شده است ، در واقع امروزه با توجه به امکانات زیاد و قابلیت هماهنگی و یکپارچه سازی با تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری که سیستم تلفنی ، برای شرکتها و سازمانها فراهم میکند ، کسب و کارها را ناچار به جایگزین کردن ویپ با مدل قدیمی آن که سانترال بود کرده است .

خدمات voip

ویپ Voip چیست ؟

ویپ Voip مخفف Voice Over IP ، یعنی انتقال صدا از طریق پروتکل آی پی میباشد ، توضیح خیلی ساده آن ، این است : با ویپ برخلاف سانترال ، برقراری تماس صوتی از طریق اینترنت فراهم میشود و نیازمند خط شهری برای برقراری تماس صوتی نیستیم .

خدمات voip چگونه کار میکنند ؟

در واقع خدمات voip  از طریق تبدیل سیگنال های تلفن های آنالوگ مثل ، تلفن های رومیزی ، تلفن های موبایل ، تبلت ها ، به سیگنال های دیجیتال تماس صوتی را با استفاده از شبکه و اینترنت فراهم میکند . مهمترین چیزی که باید به آن اشاره کرد کدک ها هستند . کدک ها حجم زیادی از اطلاعات VoIP را فشرده و از حالت فشرده خارج می کنند و با اینکار اگرچه کیفیت صدا را کمی کاهش میدهد اما  پهنای باند را نیز کاهش می دهد.

خدمات ویپ با کاهش هزینه ها و با اضافه کردن امکانات زیاد و قابلیتهای فراوان شما را در نهایت مجبور به استفاده از آن خواهد کرد.

مزایای voip :

استفاده از خدمات Voip مزایای چشمگیری به سازمانها اضافه میکند و آنقدر مزایا دارد که اگر معایب کوچکی هم داشته باشد به چشم نمی آید.

 • هزینه پایین – در مقایسه با سیستم سانترال تا بیش از 50 درصد ، میتوان هزینه ها را کاهش داد.
 • کیفیت بهتر – تفاوت قابل توجهی که در کیفیت تماس صوتی نسبت به خطوط آنالوگ وجود دارد ، قابل لمس است صدا خفه یا مبهم نیست نیست بلکه بسیار شفاف است اما در صورتی که سرعت ، پهنای باند و سایر مولفه های اینترنت شما ، مناسب باشد.
 • امکانات بسیار زیاد –سیستم تلفنی voip دارای قابلیت ها و امکانات بسیار زیادی ست که قابل مقایسه با سانترال نیست امکاناتی همانند منشی تلفنی ، صف ،انتقال تماس ، IVR ، موسیقی انتظار و …
 • نصب راحت :به دلیل اینکه از شبکه داخلی برای تماس صوتی استفاده میکنید دیگر مسائل مربوط به سیم کشی تلفن و … را ندارید و فقط کافیست تجهیزات ارتباطی قوی تری تهیه کنید مثلا سوییچ های 10 گیگ یا 100 گیگ با قابلیت poe .
 • انعطاف پذیری : خدمات voip بسیار انعطاف پذیر هستند یعنی قادر هستید در هرجای دنیا با هرکسی تماس بگیرید فقط کافی است اینترنت داشته باشید و از راه دور به شبکه داخلی وصل شوید.
 • مقیاس پذیری : خدمات voip این قابلیت را دارند که با افزایش حجم کار تنها از طریق ارتقا منابع ، بدون افت کارایی به فعالیت خود ادامه دهید.

تاریخچه خدمات voip :

VoIP در دهه 90 میلادی توسط شرکتی در امریکا طراحی شد. اولین آزمایش های تماس‌ تلفنی VoIP بدون استفاده از تلفن‌های رومیزی و با بکارگیری نرم‌افزارهای طراحی شده کامپیوتری برای اینکارانجام شد. چند سال بعد در اوایل سال 2000 میلادی ، شرکت های بیشتری وارد عمل شده و شرکت Asterix  استریسک به عنوان اولین شرکتهای ارائه دهنده خدمات Voip ، سیستم تلفنی مبتنی بر آی پی (IP-PBX) را ایجاد کرد که به دلیل اینکه یک برنامه متن باز بود، محبوب شد که، در خدمات VoIP امروزی در ارتباطات تجاری از آن استفاده می‌شود .

خدمات voip وانیاتک

خدمات voip وانیاتک :

وانیاتک به عنوان یک شرکت تخصصی راه اندازی شبکه در حوزه خدمات voip همواره کوشیده تا بهترین خدمات مورد نیاز شرکت ها را به آنها ارائه دهد ، با استفاده از خدمات voip  ما میتوانید از مزایای زیر بهر مند شوید .

 • ساده سازی فرایندهای تجاری خود
 • سفارشی سازی و شخصی سازی بهتر
 • برقراری تعادل در حجم کاری
 • انعطاف پذیری و تحرک بیشتر
 • استفاده از امکانات و قابلیتهای خدمات Voip
 • کاهش جابجایی های کارمندان بدلیل قابل حمل بودن شماره تلفن همراه
 • مانیتورینگ دائمی شبکه و تست سرعت اینترنت
 • پشتیبانی شبکه برای خدمات voip
خدمات voip ویپ

تجهیزات voip :

تجهیزاتی که برای راه اندازی خدمات voip  مورد نیاز است و باید آماده گردند  .

تلفن های IP : دو نوع هستند که برای خدمات voip معمولا از هردو استفاده میگردد.

 • سخت افزاری : تلفن های سخت افزاری همان تلفن های رو میزی هستند که شبیه به مدلهای معمولی هستند و تفاوت آنها در دریافت آی پی و نحوه اتصال به سیستم تلفنی است .
 • نرم افزاری : تلفن های IP مبتنی بر نرم افزار که بر روی کامپیوتر ها یا موبایل ها نصب میشوند و امکان برقراری تماس را مهیا میکند.

هدست میکروفون دار : هدست ها به کامپیوتر یا گوشی ها وصل میشوند و امکان برقراری تماس از طریق بلندگو و هدفون را برقرار میکنند.

سوییچ ها ، گیت وی ، و… : تجهیزات ارتباطی هستند که برای اتصال شبکه داخلی به اینترنت به منظور بهره برداری از خدمات voip استفاده میگردد .

راه اندازی خدمات voip