خدمات شبکه

 خدمات مجازی سازی وانیاتک

مجازی سازی یا virtualization از جمله خدمات شبکه است که در حال حاضر بخشی از چشم انداز فناوری اطلاعات است که به شما این اجازه را می دهد تا از طریق توزیع منابع از تمام ظرفیت شبکه خود بهره ببرید.

امروزه مجازی سازی به عنوان یک مدل عملیاتی جایگزین با مزایای اقتصادی فراوان میباشد ، که نیاز به اجرای سنتی را برطرف می کند.

مجازی سازی را می توان به طیف گسترده ای از لایه های سیستم اعمال کرد :

 

مجازی سازی سرور

مجازی سازی دسکتاپ

مجازی سازی اپلیکیشن

مجازی سازی سیستم عامل

مجازی سازی دیتا

مجازی سازی شبکه

ویژگی های بارز مجازی سازی در خدمات شبکه چیست؟

 

 • به جهت اینکه هزینه های خرید سخت افزاری را به شدت کاهش میدهد. برای مدیران سازمانها انگیزه مالی دارد.
 •   برای مدیران آی تی انگیزه فنی دارد چرا که مدیریت متمرکز و یکپارچه را به ارمغان می آورد.
 • استقرار  مجازی سازی هزینه بسیار کمی دارد.
 • استفاده کامل از منابع، صرفه جویی در هزینه های عملیاتی و صرفه جویی در انرژی.
 •   هزینه تعمیر و نگهداری پایین.
 • عیب یابی بسیار راحت.

برندهای بسیاری هستند که در این زمینه فعالیت میکنند اما از کمپانی هایی که در زمینه مجازی سازی پیشرو هستند می توان به Vmware , Microsoft , Citrix , KVM , Oracle  اشاره کرد.

خدمات مجازی سازی وانیاتک

شرکت خدمات شبکه وانیاتک در تمامی حوزه های مجازی سازی به صورت تخصصی فعال می باشد

 

مجازی سازی سرور

در این روش که بیشترین کاربرد را در بین بقیه روشهای مجازی سازی دارد ، بر روی یک سرور فیزیکی قدرتمند از یک لایه نرم افزاری به عنوان   hypervisor  که به طور مستقیم با پردازنده ،  فضای سرور و فضای دیسک تعامل دارد برای تقلید (Emulate) از سخت افزارهای اصلی و توزیع آن روی ماشین های مجازی (VMs) استفاده میکنند . این سرویس به عنوان یک پلتفرم برای سیستم عامل های ماشین های مجازی عمل می کند . hypervisor هر ماشین مجازی را کاملا مستقل  از هم نگه می دارد و در واقع ماشین های مجازی دیگر که در این سرور فیزیکی در حال اجرا هستند از حضور دیگر ماشین ها اطلاعی ندارند .

مجازی سازی دسکتاپ

در این نوع مجازی سازی ، دسکتاپ کامپیوترها بر روی یک سرور مرکزی قرار گرفته و اساسا یک نسخه از دسکتاپ شامل OS آن، برنامه های کاربردی و اسناد نصب شده به طور کامل از روی سرور اجرا و تغییرات روی آن ذخیره می شود . این تکنولوژی دسترسی کاربران را به دسکتاپ های مجازی خود در هر زمان، از هر کجا و هر دستگاهی، اغلب از راه دور و از طریق یک   Thin Clientقادر می سازد زیرا تمام فرآیند های مورد نیاز در سرور مرکزی انجام می شود که با ادغام و تمرکز دسکتاپ ها امکان مدیریت بهتر میسر بوده و هزینه های پایین می آیند .همچنین این نوع مجازی سازی از بهترین راه حل های پشتیبان گیری میباشد

مجازی سازی سیستم عامل

استفاده از مجازی سازی سیستم عامل به یک قطعه سخت افزاری اجازه ی اجرای چندین سیستم عامل به صورت همزمان را می دهد .رایج ترین کاربرد آن این است که بتوانید از برنامه های کاربردی مورد نظر روی OSهای متفاوت را بدون نیاز به سوئیچ کردن یا راه اندازی مجدد سیستم به یک سیستم دیگر، اجرا و استفاده کنید. برای مدیران IT ، مجازی سازی توانایی اجرای سیستم عامل های مختلف را ارائه می دهد، اما شاید مهمتر از همه، این روش یک سیستم بزرگ را به بخش های کوچکتر تقسیم میکند، که میتواند از طریق چندین کاربر مختلف یا برنامه های با نیازهای مختلف به طور کارآمدتری مورد استفاده قرار گیرد .

مجازی سازی دیتا

هدف ازاستفاده از فن آوری مجازی سازی دیتا ، جمع آوری داده های نامتمرکز از منابع مختلف و مشاهده آن به صورت یکپارچه است. به عنوان مثال اگر عکسهایتان را در یکی از شبکه های اجتماعی ذخیره کنید. هنگامی که عکس را از رایانه دسک تاپ یا گوشی خود آپلود می کنید،  برای آپلود باید مسیرعکس و نام عکس موردنظر را مشخص کنید. اما هنگامی که آپلود شد، می توانید عکس را بدون نیاز به مسیر جدید فایل خودتان بازیابی کنید.در حقیقت، شما هیچ نظری ندارید که  شبکه اجتماعی عکس شما را چگونه ذخیره میکند، زیرا به عنوان مثال ، نرم افزاری مثل تلگرام دارای یک لایه انتزاعی است که اطلاعات فنی را پنهان می کند. این لایه انتزاعی همان چیزی است  که در اصطلاح  با عنوان مجازی سازی داده از آن یاد میکنند.

مجازی سازی اپلیکیشن

راه های متعددی برای مجازی سازی برنامه ها وجود دارد، اما این سرویس یک نتیجه نهایی بیشتر ندارد ، و آن اینست  که نرم افزار مورد نظر بر سرور نصب می گردد و  بدون نیاز به نصب روی دسکتاپ های شخصی آماده استفاده میشود .   کاربر بر روی دسکتاپ خود نرم افزار را باز می کند اما در واقع نرم افزار از روی سرور در حال اجرا شدن است و کلیه عملیات کاربران در واقع روی سرور پردازش و ذخیره میگردد. اساسا برنامه از روی سرور با استفاده از یک پروتکل نمایشگر از راه دور به دسکتاپ ها منتقل میکنند به عنوان مثال کمپانی مایکروسافت نام محصول خود را RemoteApp نهاده است که براساس پروتکل RDP فعالیت میکند. یا شرکت Citrix که محصول خود را با نام XenApp معرفی کرده است . 

مجازی سازی شبکه

راهکاری بسیار جدید که در آن بستر و تجهیزات شبکه را مجازی می کنند . در واقع شما با این تکنولوژی جالب میتوانید کابلها ، سوییچها ، روتر ها  و … مجازی داشته باشید. و در واقع هدف از مجازی سازی کل تجهیزات فیزیکی شبکه  علاوه بر اینکه هزینه های شبکه به شدت کاهش می یابد شبکه شما دیگر به سخت افزار وابسته نیست .بدلیل اینکه تقریبا همه چیز اتوماتیک مدیریت می شود  مزایای بسیاری نصیب سازمان می گردد . امنیت ، انعطاف پذیری بالا برای انواع زیر ساخت ،امکان مدیریت یکپارچه و اتوماتیک میدهد ، رها شدن از کابل کشی و .. .به دلیل نوظهور بودن این قابلیت ، داخل ایران به ندرت استفاده میشود ولی شرکت خدمات شبکه وانیاتک آماده راه اندازی خدمات مجازی سازی شبکه برای شما مشتریان عزیز میباشد.

مجازی سازی سرور

برتری های  سرور مجازی بر سرور فیزیکی

 • کاهش مصرف برق و خروجی گرما به دلیل تبدیل چند سرور فیزیکی به یک سرور مجازی سازی شده.
 • استفاده از تمام ظرفیت پردازنده سرور و ذخیره کردن  مقدار cpu با تخصیص دادن مقدار مناسب پردازنده به هر ماشین ، نه بیشتر .
 • کاهش قابل توجه فضا مورد نیاز جهت نگهداری سرور فیزیکی .
 • جلوگیری از وقفه افتادن در سرویس دهی در زمان از کار افتادن یک ماشین ،  که با جایگزین کردن یک ماشین دیگر قابل انجام است.
 • تحمل خطای بالاتر
 • انتقال ماشین های مجازی از یک سرور فیزیکی به سرور فیزیکی دیگر بدون وابستگی به مدل پردازنده .
 • استفاده از ماشین های مجازی برای تست سازگاری سرویس ها و برنامه های جدید.

از معروف ترین مجازی ساز های سرور XenServer از کمپانی سیتریکس ، Vsphere ESXi از کمپانی VMWare و Hyper-v  از شرکت مایکروسافت میباشند.

virtualization-technology-concept_size

محدودیت مجازی سازی سرور :

مزایای مجازی سازی آنقدر جذاب است که گاه فراموش میشود که داشتن تکنولوژی بدون سهم محدودیت امکانپذیر نیست. مهم است که یک مدیر شبکه قبل از تلاش برای مهندسی مجازی سازی سرور خود ، معماری و نیازهای شبکه خودش را بررسی کند.

 • برای سرورهای اختصاص داده شده به سرویس های با تقاضای بالا در پردازش قدرت ، مجازی سازی انتخاب خوبی نیست به دلیل اینکه در مجازی سازی اساسا پردازش قدرت سرور در میان سرورهای مجازی تقسیم می شود . هنگامی که قدرت پردازش سرور نتواند تقاضای یک سرویس را برآورده کند، همه چیز کند می شود.مواردی که اجرای آنها نباید زیاد طول بکشد ممکن است  چند ساعت زمان ببرد . بدتر اینکه در صورتی که سرور نمی تواند درخواست های پردازش را برآورده کند ، سیستم خاموش میشود . مدیران شبکه باید قبل از تقسیم سرور فیزیکی به ماشینهای مجازی، نگاه دقیق تری به مقدار استفاده از CPU داشته باشند.
 • اضافه کردن تعداد ماشین های مجازی وابسته به منابع سرور فیزیکی استاضافه کردن ماشین مجازی ، زمانی که سی پی یو تا حد پر شدن (  overload ) رسیده است کار منطقی ای نیست , زیرا این قدرت پردازش کمتر بین همه ماشین ها به اشتراک گذاشته میشود . از طرفی به دلیل محدودیت فضای دیسک ، ماشین های مجازی بیشتر میتواند توانایی سرور برای ذخیره سازی داده ها را کاهش دهد.
NCS-Server-Virtualization-compressor-compressor