5
(3)

خدمات مجازی سازی

“خدمات مجازی سازی” یا  Virtualization Services  یک فناوری بسیار جدید و مفید در حوزه خدمات شبکه است که برای شما این امکان را فراهم می کند با استفاده از توزیع منابع سخت‌افزاری سرور فیزیکی خود روی قسمت های مستقل و کوچک تر ، بتوانید از تمام ظرفیت سرور و شبکه خود استفاده کنید.

virtualization امروزه به عنوان یک مدل کاملا عملی و جایگزین روش های قدیمی می باشد که دارای مزایای اقتصادی فراوانی بوده و ارزش افزوده بسیار زیادی در مقایسه با روش سنتی به شبکه اضافه می کند.

خدمات مجازی سازی

چرا خدمات مجازی سازی :

 برای درک خدمات مجازی سازی فرض کنید 3 سرور فیزیکی با اهداف متفاوت داخل شرکت خود دارید که در حال حاضر یکی از آنها به عنوان  فایل سرور مورد استفاده قرار می گیرد ، دومی سروری است که نرم افزار مالی شرکت که از آن به عنوان دیتابیس سرور یاد می شود به همراه وب سرور که برای سرویس دهی از طریق وب نصب شده روی آن قرار دارد ، و سرور سوم مختص ایمیل سرور درون سازمانی شماست . الان هر سرور شما در بیش ترین حالت خود ازحدود 30٪ ظرفیت خود استفاده می کند که این فقط بخشی از پتانسیل کل سخت افزار سرور در حال اجرا ست . این یعنی اتلاف منابع .

همین مورد برهانی ست برای این که چرا متخصصان شبکه و کارشناسان پشتیبانی شبکه باید از خدمات مجازی سازی استفاده کنند و بهتر است به جای این سه سرور از یک سرور استفاده کرد . می‌توانید ظرفیت استفاده از سرور اول را از 30٪ به 60٪ یا حتی 90٪ افزایش دهید. هنگامی که این کار را انجام دادید، دور سرور دیگر اکنون آزاد هستند و می توانید مجددا از آنها برای کارهای دیگر استفاده کنید یا به طور کلی برای کاهش هزینه های اضافی و نگهداری ، آنها را کنار بگذارید. اما در ادامه ویژگی های بارز مجازی سازی و قابلیت هایی که برای ما اضافه می کنند را شرح می دهیم.

مزایای مجازی سازی

مدیریت هزینه

به جهت اینکه هزینه های خرید سخت افزاری را به شدت کاهش می دهد. برای مدیران سازمان ها انگیزه مالی دارد.

مدیریت متمرکز منابع

از مزایای مجازی سازی برای مدیران آی تی انگیزه فنی است ، چرا که مدیریت متمرکز و یکپارچه را برای آنها به ارمغان می آورد.

استفاده حداکثری از منابع

استفاده کامل از منابع ، صرفه جویی در هزینه های عملیاتی و صرفه جویی در انرژی راه به همراه دارد.

استقرار راحت

مجازی سازی به نسبت سایر خدمات شبکه ، خیلی سریع و راحت در شبکه مستقر میشود .

نگهداری آسان تر

به نسبت روش سنتی و غیر مجازی سازی شده چون تعداد سرور ها به نسبت ، محدود میشود و کمتر هستند نگهداری آنها آسان تر است.

تعمیر ساده تر

وقتی سرور به مشکل میخورد فقط کافی ست ماشین ها را روی یک سرور دیگر انتقال دهید و سرور خراب را سر فرصت تعمیر کنید.

عیب یابی بسیار راحت

عیب یابی در سرور های مجازی سازی شده ، به دلیل داشتن نرم افزار مدیریتی که همه خطاها و هشدارها را نمایش میدهد راحت تر است.

جدا کردن سرویس ها

بدلیل اینکه امکان نصب چندین VM را میدهد ، قادر هستید روی هر ماشین سرویس یا برنامه متفاوتی نصب و راه اندازی کنید .

تاریخچه مجازی سازی :

تاریخچه مجازی سازی به سالهای دور بر میگردد ، فناوری مجازی سازی به طور فراگیر از حدود سال 2000 میلادی مورد استفاده گرفت اگرچه پیدایش آن به دهه 1960 میلادی برمی گردد . با بررسی تاریخچه مجازی سازی در حدود سال 1990 که اکثرا شرکت ها از سرور های فیزیکی استفاده می کردند ، مشکلات زیادی برای استفاده از منابع سخت افزاری داشتند به طوری که مجبور بودند به ازای هر وظیفه خاص یک سرور جدید بخرند و از این زمان خدمات مجازی سازی مطرح شد و رفته رفته فراگیر شد تا جایی که  شرکت ها می توانستند سرورهای خود را به منابع کوچیکتر تقسیم بندی کرده و از انواع نسخه های سیستم عامل های متعدد استفاده کنند. در نتیجه با این میتوان هزینه‌های مربوط به خرید، راه‌اندازی و نگهداری سرور ها را کاهش داد و با استفاده از یک بکاپ سرور به آسانی از اطلاعات سرور ها و شبکه ،  فایل پشتیبان تهیه کرد . این تکنولوژی بسیار مفید ، موثر و ارزان ، امروزه آنقدر در شرکت‌ها رایج است که شرکت های مختلفی بر روی طراحی و تولید نرم‌افزارهای تخصصی مدیریت آن در حال فعالیت هستند .

انجام خدمات مجازی سازی :

همانطور که گفته شد خدمات مجازی سازی بهترین و مفید ترین روش برای کاهش هزینه ها و اضافه کردن مدیریت یکپارچه و متمرکز بر روی سرور ها ، اعمال تغییرات و تنظیمات مورد نیاز در کوتاه ترین زمان ، نگهداری آسان ، اثربخش ، کم هزینه و … است .

اما آیا از نظر دانش فنی و تخصص شبکه ، شرکت ها خودشان امکان راه اندازی و نگهداری خدمات مجازی سازی را دارند ، پاسخ صریح و روشن است ،  خیر ! زیرا این خدمات به دلیل پیچیدگی های بسیار زیاد و گستردگی و قابلیت های فراوان ، از جمله خدماتی ست که نیاز به دانش و تخصص کافی دارد و میتوان گفت حتی یک کارشناس عادی شبکه نیز باید دوره های آن را گذرانده و تخصص و تجربه زیادی کسب کرده باشد تا بتواند به نحو احسنت در این زمینه مشاوره شبکه داده و فعالیت کند .

خدمات مجازی سازی وانیاتک :

وانیاتک از راهکارها و سولوشن های مختلفی برای راه اندازی و نگهداری خدمات مجازی سازی خود استفاده می کند ، ما از قبل منابع سخت افزاری مورد نیاز را محاسبه کرده ، سپس منابع رزرو برای تامین نیازهای آینده شرکت مثل اضافه کردن یک سرویس یا تسک خاص را در آن می گنجانیم و با شخصی سازی قابلیت های خدمات مجازی سازی بهترین و استاندارد ترین خدمات را با کمترین هزینه ها ارائه می دهیم .

Virtualization

چرا خدمات مجازی سازی وانیاتک؟

وانیاتک در تمامی حوزه های مجازی سازی به صورت تخصصی فعال می باشد .

کارشناسان ما اجرای پروژه های بسیار زیادی را از شرکت های بسیار کوچک گرفته تا شرکت های بزرگ با دیتاسنترهای بزرگ در کارنامه خود دارند و خدمات مجازی سازی تقریبا یکی از پر استفاده ترین خدمات شبکه و راه اندازی شبکه ماست .

بدلایل زیر باید ما را انتخاب کنید :

  • قیمت هزینه ما به نبست سایر شرکت های ارائه دهنده خدمات شبکه بسیار پایین تر است.
  • تخصص کارشناسان مجازی سازی ما همه دوره دیده بود و بسیار با تجربه هستند.
  • تجربهما افتخار همکاری با تعداد بسیار زیادی از شرکت ها و ادارات را در کارنامه خود داریم.
  • راهکارهای تخصصی ما بهترین ، با صرفه ترین و کامل ترین امکانات را به شما ارائه می دهیم.

مجازی سازی چگونه کار میکند ؟

نحوه کار مجازی سازی یا virtualization به این صورت است که منابع سخت افزاری سرور فیزیکی روی محیط های مجازی به اشتراک گذاشته می شود . یعنی نرم افزار منابع سخت افزاری سرور فیزیکی را دریافت کرده و آنرا بین محیط های مجازی که در سرور ها همان Vm ها هستند تقسیم میکند .

روش انجام خدمات مجازی سازی

انواع مجازی سازی

مجازی سازی را می توان به طیف گسترده ای از لایه های سیستم اعمال کرد :

انواع مجازی سازی :

  • Server Virtualization
  • Desktop Virtualization
  • Application Virtualization
  • OS Virtualization
  • Data Virtualization
  • Network Virtualization

نرم افزارهای مجازی سازی

برای راه اندازی Virtualization به یک نرم افزار مناسب جهت شبیه سازی عملکرد سخت افزار بروی ماشین های مجازی نیاز داریم که برندها و شرکت های بسیار و مختلفی هستند که در این زمینه فعالیت میکنند و  از کمپانی هایی که در زمینه تکنولوژی مجازی سازی پیشرو هستند می توان به  Vmware , Microsoft , Citrix , KVM , Oracle  و … اشاره کرد.

نرم افزارهای مجازی سازی

نرم افزارهایی مانند    Microsoft RDP , Microsoft App-V، Citrix XenApp  , VMware ThinApp  که بدین منظور ساخته شده اند ، اساسا برنامه  را از روی سرور با استفاده از یک پروتکل نمایشگر از راه دور به دسکتاپ ها منتقل می کنند .

 XenDesktop از کمپانی Citrix و Horizon View از کمپانی VMWare از بهترین نرم افزار های Desktop Virtualization می باشند.

 XenServer از کمپانی سیتریکس ،  Vsphere ESXi از کمپانی VMWare و Hyper-v  از شرکت مایکروسافت از بهترین نرم افزارها برای مجازی سازی سرور می باشند.

چقدر این مقاله برای شما مفید بود?

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید .

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیاز 3

اولین نفری باشید که امتیاز می دهد.